OKOLÍ

Dolní Morava - Stezka v oblacích

Stezka v oblacích návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. "Stezku v oblacích" najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů. Dřevěná stavba, kterou navrhl známý brněnský architekt a vysokoškolský pedagog Zdeněk Fránek, má návštěvníky nejen bavit, ale i vzdělávat. Z informačních tabulí se dozví detaily jak o samotné stavbě, tak i o lokalitě Králického Sněžníku. Nahoru přitom nevede pouze jedna stezka, ale síť dřevěných cest, které se navzájem proplétají.
Unikátní 55 metrů vysoká stavba poblíž chaty Slaměnka bude návštěvníky nejen bavit, ale i vzdělávat. Umožní zažít intenzivní pocit pobytu ve výšce, kterou brázdí jen ptáci.

Relax a sport resort Dolní Morava

Letní aktivity v resortu

Sedačková lanovka Sněžník
Sedačková lanovka Sněžník má převýšení 369 metrů a rychlost jízdy je 5 m/s. Nástupní stanice se nachází přímo u parkoviště vedle chaty Marcelka a Wellness hotelu Vista a vyveze vás k chatě Slaměnka. U horní stanice lanovky Sněžník najdete Stezku v oblacích, půjčovnu koloběžek, start Single trailu a výchozí bod pěších a cykloturistických tras. Na kole můžete například příjemně po vrstevnici objet Králický Sněžník. Čekají tu na vás nádherné výhledy na okolní krajinu.

Single Trail
Single traily představují jednosměrné, většinou sjezdové trasy, vhodné jak pro začátečníky tak i zkušené jezdce. Zdejší Single trail pro horská kola je první MTB bike trasou single trailů v Dolní Moravě a je ideální pro všechny bikery od 10 let. Na start místních tras vyjedete pohodlně sedačkovou lanovkou Sněžník a s Resort card navíc dostanete při každém nákupu slevu 50%. Součástí trailu jsou dřevěné lávky, klopené zatáčky, terénní vlny apod.

Adrenalin park
V Adrenalin parku najdete lanový park, lezeckou stěnu, skok volným pádem nebo obří tandemovou houpačku. Jednou z atrakcí adrenalinové věže je houpačka Double Big swing. Jedná se o obří houpačku pro dvě, nebo jednu osobu, která vás spustí z výšky 13 metrů. Zajistíte se, pevně se chytíte a už letíte. Kdo se nebojí, může vyzkoušet i BagJump - seskok do obří vzduchové peřiny. Jedná se o seskok ze dvou výškových úrovní - 4 nebo 8 metrů. BagJump najdete v areálu U Slona.

Bobová dráha
Skvělý adrenalinový zážitek na jedné z nejdelších a profilem nejzajímavějších bobových drah v ČR. Bobovou dráhu najdete v areálu U Slona a svézt se můžete po celý rok, a to jak v létě, tak v zimě. Dráha je nejrychlejší za mrazu a deště a je lákadlem pro všechny bez rozdílu věku. Boby jsou dvojmístné, na jeden bob se vejdou i dva dospělí, ale můžete si užít i jízdu sami.

Koloběžky
Půjčovna se nachází u horní výstupní stanice lanovky Sněžník. Na výlet doporučujeme panoramatickou trasu (červená cyklotrasa), která je dlouhá 15 km a vede zpět do údolí Dolní Moravy. Koloběžku pak vrátíte do půjčovny Marcelka u spodní stanice lanovky Sněžník. Celý výlet vám zabere cca 1,5 hodiny.

Dětské zábavní parky
Mamutíkův vodní park, Lesní zážitkový park a Pískový svět jsou rájem zábavy a poznání pro vaše děti. Děti si vyhrají v Mamutíkově vodním parku, v Pískovém světě a k dispozici je jim také Lesní zážitkový park či dětský park Amálka s tubingovými dráhami, trampolínami, prolézačkami a výběhem pro morčata.

Zimní aktivity v resortu

Ski areál Sněžník
Aktivity na zimní období tvoří především Ski areál Sněžník s možnostmi lyžování, sáňkařské dráhy i běžeckých tras. Jedním z hlavních cílů střediska je orientace na rodiny s dětmi. Právě pro ty nejmenší je k dispozici dětský kolotoč a pohyblivý pás v délce 75 metrů. K dispozici je zde červená sjezdovka o délce 600 metrů a unikátní šířce sto metrů. Pro ty, kteří by se chtěli během svých zimních radovánek občerstvit, bude v provozu nový après-ski bar U Slona a nově rozšířená restaurace U Slona, která bude svým večerním provozem sloužit jako stylová horská hospůdka. Na Dolní Moravě nechybí ani lyžařská škola a skialpové centrum.

Freestyle
Snowpark, Funline a crossová trať tvoří skvělý základ pro naučení se freestylu!
Na crossové trati trénuje i česká reprezentace. Funline je trať plná zábavných klopenek a zatáček zakončená myší dírou. Ve snowparku U Slona najdete skoky a překážky všech obtížností.

Večerní sáňkování
Osvětlená sáňkařská dráha je otevřená v úterý, pátek a sobotu večer. Večerní sáňkování je skvělá zábava a zážitek pro děti i dospělé. Užijte si jízdu po zasněžených lesních cestách z horní stanice lanovky U Slona v délce 2,5 km. Otevřeno je za příznivých sněhových podmínek každé úterý, pátek a sobotu po uzavření sjezdovek.

Fatbike
Fatbike je novinkou ve světě cyklistiky. Jízda na něm je vhodná pro všechny fanoušky horských kol, kteří se rádi projedou i v zimě, nejlépe na sněhu. Nyní si i vy můžete vyzkoušet, jaké to je osedlat "tlusťocha" a vyrazit vstříc zážitkům v zasněžené přírodě.

Králický Sněžník 1 424 m n. m. 

Je to nejvyšší vrchol v okolí. Můžete se na něj vydat pěšky přímo z Dolní Moravy. Po cestě je také možné navštívit chatu Slaměnku, ke které vede lanovka. Je možné s ní vyjet jak nahoru, tak dolů, tímto si cestu zkrátíte. Název Králický Sněžník naznačuje dvě skutečnosti, že toto třetí nejvyšší pohoří u nás leží nedaleko města Králíky. Na jeho vrcholu se dlouhou dobu drží sněhová pokrývka. Až 8 měsíců v roce. Území o rozloze 1 695 hektarů bylo vyhlášeno národní přírodní rezervací v roce 1990, později v rámci programu NATURA 2000 ptačí oblastí a část Králického Sněžníku byla označena rovněž za evropsky významnou lokalitu. 

Králická pevnostní oblast 

Pevnostní pásmo mezi kótou Maliník a Zemskou bránou. Dnes je již zahrnuto do projektu Králické pevnostní oblasti (KPO) a leží v Pardubickém kraji. Tvořilo jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic Republiky československé před II. světovou válkou. KPO je prostorem s nejvyšší koncen-trací pozůstatků čs. pevnostního systému z let 1935-1938. Seznamte se s jeho zajímavou historií, navštivte zdejší muzea a památníky, putujte krásnou přírodou.

Pivovarské muzeum HOLBA 

Expozice se nachází v Hanušovicích a mapuje historii pivovarnictví od jeho počátků až po současnost. Najdete zde právovárečné listy na pergamenu i staré řemeslné nástroje, ale také suroviny, bez kterých by pivo nikdy nevzniklo. Příjemné je i to, že tady můžete zlatý mok také ochutnat. Pod muzeem je totiž umístěna stylová restaurace, kde v příjemné atmosféře u krbu a uprostřed trámoví můžete vychutnávat lahodné doušky ryzího piva z hor.

Rozhledna Klepý 

Vyhlídková a protipožární věž na česko-polské hranici na vrcholu Klepý postavená v roce 2009. Krásné výhledy do okolní krajiny.

Poutní místo "Hora Matky Boží" 

Je dlouhou dobu cílem mnoha poutníků, kteří chtějí posílit svou víru hlubším setkáním s Bohem i Ježíšovou Matkou Marií. Bohoslužby na této mariánské hoře mají uvádět každého člověka k usebrání a obnově jeho života. Nachází se v Dolní Hedeči. Místo nabízí krásné výhledy do okolí. Prohlídka areálu je možná i s průvodcem. Délka je cca 45 min.

Pramen řeky Moravy 

Řeka Morava začíná pramenit pod vrcholem Králického Sněžníku. Je velmi často považována za tepnu Moravy. Je přitom zajímavé, že na historickém území Moravy nezačíná ani nekončí. Řeka pramení v severovýchodním cípu Čech pod vrcholkem Králického Sněžníku. Odtud protéká napříč severní, střední a jižní Moravou a poté splývá až na slovenském území pod Děvínem s vodami Dunaje. K nejzajímavějším místům při řece Moravě patří její pramenná oblast, pohoří Králický Sněžník, náležející z větší části ještě do tohoto regionu. Říká se, že Morava tu má tolik pramenů, kolik je v roce dnů.

Vodní elektrárna Dlouhé stráně

Vodní elektrárna se nachází u obce Loučná nad Desnou. Elektrárna má tři "nej". Největší reverzní vodní turbínu v Evropě - 325 MW, dále elektrárnu s největším spádem v České republice - 510,7 m a největší instalovaný výkon v ČR - 2× 325 MW. Vodní elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přístupná šesti-sedačkovou lanovkou. Lanovka Vás doveze k horní nádrži na 4,5 km trasu, kterou můžete absolvovat pěšky, na kole nebo využít minibusu, který na této trase pendluje.

Termální lázně Velké Losiny 

Termální lázně patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně s mnohaletou tradicí. Nachází se zde léčivé termální prameny, které mají blahodárné účinky na pohybový aparát, nervovou soustavu a kožní nemoci. Teplota pramenů se pohybuje okolo 36 °C a losinská balneoterapie je využívá k léčebným koupelím a k zásobování vnitřního i venkovního bazénu. Návštěva je vhodným tipem pro rodinný výlet.

Ruční papírna Velké Losiny 

Národní kulturní památka Ruční papírna Velké Losiny je od pradávna lákavým cílem mnoha návštěvníků. Kromě prezentace tradiční manufakturní výroby papíru a pestré škály originálních výrobků jim rovněž nabízí již více než dvě desetiletí ojedinělý pohled do několikasetleté historie řemesla v expozicích zdejšího Muzea papíru.
Specializované Muzeum papíru je součástí velkolosinské Ruční papírny od roku 1987. V jeho stálých expozicích se návštěvníci mohou seznámit především s historickým vývojem a tradicemi starého papírnického řemesla a s počátky moderní průmyslové papírenské výroby v českých zemích. Se svým oborovým zaměřením na dějiny manufakturní papírenské výroby je jediným svého druhu v České republice.Spojení stěžejních funkčních a významových prvků papírny - klasické manufakturní výroby papíru a muzejní prezentace - v jeden kompaktní celek vytváří atraktivní podobu živého muzea, která se těší velkému zájmu návštěvníků.

Přehrada Pastviny

Přehradní nádrž Pastviny byla vybudována na horním toku Divoké Orlice v letech 1933-1938. Přehradní jezero je asi 7 km dlouhé a jeho plocha je 110 ha. Přehradní hráz s hydroelektrárnou má výšku 43 m a délku 193 m. Z hráze je krásný pohled na vyrovnávací nádrž Nekoř a na přehradní vodní plochu. Přes přehradu vede silnice Vamberk - Králíky. V létě přehradu využívají milovníci koupání, vodního lyžování, potápění a rybaření. Okolí Pastvinské přehrady poskytuje mnoho příležitostí pro turistiku a cykloturistiku. V zimě jsou zde upravované běžecké tratě.

Originální "Lesní bar" Lipová Lázně 

Bar uprostřed lesa, pivo se chladí v potoce, sušenky a občas tu voní i svařák. Nikdo tu nehlídá, nikdo neinkasuje. Platí se do pokladničky. To není halucinace vyčerpaného tuláka, ale realita v Rychlebských horách. Právě tady, pár set metrů pod horou Smrk, se skrývá originální Lesní bar. Hospoda, která nemá obdoby. Jak stoupá metr po metru do prudkého kopce, jeho tmavě zelený svetr bledne pod vysráženým potem. V obličeji však nemá ani náznak únavy, spíš naopak. Tak tohle je ten dobrodinec z Jeseníků. Václav Pavlíček, revírník, který nepřestal věřit v poctivost lidí.
Už třetím rokem provozuje v lese nad Horní Lipovou samoobslužný bar, kde si každý může dát cokoli, ale zaplatit nemusí vůbec nic. Přesto podnik dosud nezkrachoval. Peníze tu možná nechají i ti, kdo by to do sebe neřekli. Nemohou jinak. Taková hospoda totiž nemá obdoby.

Fauna park Lipová lázně 

Jsme malá zahrada se soukromým chovem zvířat, přístupná pro návštěvníky všeho věku a zájmových skupin. Vzhledem ke stoupající návštěvnosti jsme se rozhodli zlepšit podmínky pro chovaná zvířata a zkulturnění zahrady pro návštěvníky. Zkrátka chceme vytvořit co nejoptimálnější podmínky pro sbližování a kontakt člověka s přírodou. V prvním roce naší existence máme v plánu dostavbu několika ubykací a rozšíření chovu o nové druhy, další parkové úpravy spojené s opravou chodníků, která bude vyhovovat návštěvníkům v kočárcích, starším lidem a tělesně postiženým. Více na www.faunapark-ops.cz

Jeskyně Na Pomezí 

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky.
Celková délka jeskynního systému je asi 1700 metrů, délka turistické trasy činí 390 metrů s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7 °C, vlhkost ovzduší 99 %. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka). Z Lázní Lipová pojedete směr na Žulovou.

Zemská brána (přírodní rezervace) 

Přírodní rezervace Zemská brána se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí. Rezervace byla vyhlášena v roce 1987 a její celková rozloha čítá 88,2 ha, nachází se v nadmořské výšce 570 až 650 m n. m. Předmětem ochrany je především balvanité řečiště Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí nazvané Zemská brána. Na strmých svazích říčního údolí se zde nacházejí zajímavé a horolezecky využívané skalní útvary.

Hrad Litice nad Orlicí

Hrad se nachází na výrazném vrchu obtékaném řekou Orlicí, osm kilometrů západně od Žamberka. Založili jej na konci 13. století Drslavici, první připomínka se váže k roku 1304. V roce 1371 bylo panství s hradem majetkem pánů z Kunštátu, z něhož pocházel také český král Jiří z Poděbrad, který nechal mezi roky 1450-1468 významně rozšířit opevnění hradu. V následujících obdobích se již význam Litic snižuje. Nedaleký Potštejn považoval Vilém z Pernštejna za bezpečnější a po polovině 16. století již dávali další majitelé Litic, páni z Bubna, přednost svým zámkům v Doudlebech a Žamberku. V roce 1657 se hrad uvádí již jako polorozbořený a v tomto stavu zůstal do konce 19. století, kdy započal Oskar Parish s prvními opravami hradu, které s různě dlouhými přestávkami trvají dodnes. V hradním paláci si mohou návštěvníci Litic prohlédnout rovněž archeologické nálezy z 15. až 17. století.

Muzeum řemesel Letohrad 

Muzeum řemesel bylo otevřeno 18. května 2000. Je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou 1650 m² je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje více než 50 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840-1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a 100 let stará školní třída s ukázkami národních krojů. V expozici vozovny je možné si prohlédnout nejrůznější historická vozidla. Po prohlídce muzea můžou návštěvníci poobědvat ve stylové Restauraci Nový dvůr, která je umístěna ve stejné budově s muzeem.

Rejvíz a mechové jezírko 

Rejvíz představuje největší komplex vrchovištního rašeliniště, rašelinných lesů a rašelinných luk na severní Moravě a ve Slezsku. Nachází se nedaleko horské osady Rejvíz v první zóně chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Asi nejzajímavější částí Rejvízu je Velké mechové jezírko, ke kterému vede naučná stezka. Rejvíz je chráněn jako národní přírodní rezervace a zároveň představuje jádrové území Evropsky významné lokality Rejvíz.

Městské koupaliště Žamberk 

Městské koupaliště v Žamberku bylo vybudováno v roce 1994 a je součástí sportovního areálu Pod Černým lesem. Kapacita koupaliště je cca 1000 návštěvníků. Mezi vybavením koupaliště naleznete například plavecký bazén s dětským brouzdalištěm, skluzavka, 3 tobogány (79 m, 83 m a kamikadze), dětské pískoviště, whirlpool, plážový volejbal, street ball, bufet, restaurace a mnoho dalšího.

Cyklotrasy

Na horském kole kolem Králického Sněžníku

Start IC (informační centrum) Marcelka - točna (konečná stanice autobusu v Dolní Moravě) - směr Králický Sněžník po červené cyklotrase 6267 - po cyklostezce až k rozcestí U Laviček - dále po cyklotrase 6267 k rozcestí Pod Babuší - U sedmi cest - U čtyř rohů - U Johanesse - Sutě - Kaskády Malé Moravy - Smolkův most a zpět do údolí Dolní Moravy pořád po cyklotrase 6267.

Délka trasy: 33 km

Pro méně zdatné lze trasu ukončit na Slaměnce a dolů sjet po Pohádkové trase nebo lanovkou Sněžník.

Délka trasy: 15-20 km

Na trekovém kole po panoramatické trase

Start IC Marcelka - výjezd nahoru lanovkou Sněžník - od chaty Slaměnka přes sjezdovku Slamník k rozcestí U Laviček - dále po panoramatické trase (značena jako červená cyklotrasa 6267) - zpět do údolí Dolní Moravy.

Délka trasy: 15 km

Na elektrokole do Horní Lipky

Start IC Marcelka - údolím Dolní Moravy po cyklotrase 6267/4068 ke kostelu v Červeném Potoce - tam na cyklotrasu 52 směr Králíky - v Králíkách u restaurace U Lípy ("malé náměstí") se napojíte na zeleně značenou cyklotrasu 4361 směr Prostřední Lipka - tam u autobusové zastávky odbočíte vpravo směr Heřmanice - dále po hlavní silnici až na cyklotrasu 4068 - zde doprava ke kostelu v Horní Lipce - u kostela vlevo na zeleně značenou cyklotrasu 4361, která vede zpět do údolí Dolní Moravy.

Délka trasy: 32 km

Všechna práva vyhrazena 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky